CERC CATEHETIC LA PAROHIA VĂRĂŞTI

Duminică, 28 octombrie 2012, Protopopiatul Călăraşi a organizat cercul catehetic lunar care a avut loc la Parohia Vărăşti.

La această întâlnire au participat 22 de copii din parohie cu vârste între 5 şi 14 ani, dar şi următorii preoţi: preacucernicul părinte Cotea Vasile de la Parohia Boşneagu, preacucernicul părinte Grigore Gabriel Constantin de la Parohia Ulmu I, preacucernicul părinte Nemţanu Ionuţ de la Parohia Satnoieni, preacucernicul părinte Ciurea Cătălin Marin de la Parohia Ulmu II, preacucernicul părinte Mocănaşu Marius şi preacucernicul părinte Iftode George-Florian de la Parohia Vărăşti , care a şi susţinut ora de cateheză.

Tema propusă a fost : -,,Sfinţii prietenii Lui Dumnezeu”- având în vedere faptul că sinaxarul lunii octombrie cuprinde mai mulţi sfinţi români.

Preacucernicul părinte Iftode George-Florian a făcut o frumoasă analogie dintre prieteniile copiilor de zi cu zi de care îi leagă diverse sentimente: respect, iubire, înţelegere, loialitate, ajutorare, iar în continuare a arătat că sfinţii au trecere înaintea lui Dumnezeu şi mijlocesc pentru noi ascultându-ne rugăciunile

Ca materiale auxiliare s-au folosit fişe sub formă de schiţă şi desene iar cu ajutorul unui video proiector copii au vizionat un film documentar având ca temă Sinaxarul Sfinţilor pe luna octombrie prezentându-se pe înţelesul copiilor viaţa Sfântului Dimitrie Izvorâtorul de Mir, a Sfântul Dimitrie , a Sfintei Paraschiva, a Sfinţilor Mărturisitori Visarion, Sofronie şi Oprea Miclăuş,a Sfinţilor Preoţi Mărturisitori Ioan din Galeş şi Moise Măcinic din Sibiel şi a Sfântului Iachint Mitropolitul Ţării Româneşti, după care cei mici au prezentat vieţile sfinţilor a căror nume îl poartă de la Botez .

Ca izvoare de inspiraţie s-au folosit Sfânta Scriptură, Sfânta Tradiţie, Vieţile Sfinţilor şi cultul divin, iar întreaga oră s-a bucurat de o armonie stilistică adică limbajul folosit a fost pe înţelesul copiilor posedând naturaleţe, claritate, demnitate şi corectitudine astfel încât ora a fost apreciată de toţi participanţii.

Ora de cateheză s-a încheiat prin rostirea rugaciuni ,,Tatăl nostru” de toţi copiii care au primit din partea părintelui paroh sucuri şi prajituri.

[https://protoieriacalarasi.ro/files/images//2014/01/28102012006_big.jpg"] [https://protoieriacalarasi.ro/files/images//2014/01/28102012010_big.jpg"] [https://protoieriacalarasi.ro/files/images//2014/01/28102012015_big.jpg"] [https://protoieriacalarasi.ro/files/images//2014/01/28102012018_big.jpg"] [https://protoieriacalarasi.ro/files/images//2014/01/28102012_big.jpg"]
Se încarcă
0%
încărcat
Se încarcă
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...