Hram la Parohia Vărăști din Protopopiatul Călărași

În ziua de 09 iunie 2014, cu arhiereasca binecuvântarea a Preasfințitului Părinte VINCENȚIU, Episcopul Sloboziei și Călărașilor, la parohia Vărăști din Protopopiatul Călărași, cu ocazia hramului bisericii parohiale „Sfânta Ttreime”, au fost aduse Sfintele Moaște ale Sfinților Mucenici Fanurie, Gheorghe, Nectarie, Sfânta Cuvioasă Parascheva și Sfântului Ciprian, de la Mănăstirea Radu Negru.

Aceste scumpe odoare duhovnicești au fost primte cu multă evlavie și dragoste de credincioșii noștrii, participând în număr mare la Taina Sfântului Maslu din seara zilei de 08 iunie 2014, dar și la Sfânta Liturghie din ziua hramului 9 iunie 2014.

A consemnat părintele Iftode George, paroh la parohia Vărăști.

https://stiri.tvr.ro/un-grup-de-voluntari-ofera-consultatii-medicale-pentru-locuitorii-dintr-un-sat-izolat-din-baragan_45445.html
Se încarcă
0%
încărcat
Se încarcă
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...