Scurt istoric

Biserica actuală a fost construită între anii 1836-1838 de Doamna Safta Brâncoveanu,ajutată de obștea Mănăstirii Viforâta și de locuitorii din sat. Prima biserică a satului despre care se face mențiune orală, a fost construită la cca 150 de metri de cea actuală, în anul 1758, din paiantă, având destinația de biserică de cimitir. Din cauza vitregiilor vremii nu a rezistat prea mult, urmele ei pierzându-se definitiv în preajma anului 1900.Ca stil arhitectural se prezintă ca o clădire medievală, bine proporționată, având temelia de calcar și zidurile din cărămidă roșie, legată cu mortar din nisip cu var. Inițial biserica a fost împrejmuită cu ziduri groase din cărămidă, care s-au năruit cu timpul. Biserica nu a avut clopotniă, cea actuală fiind construită în anul 1974.La început biserica a avut o singură turlă pătrată așezată deasupra intrării principale, prevăzută cu ogive, cu jaluzele din lemn de stejar, unde se afla clopotul. Astăzi există trei turle:2 mici deasupra pronaosului și cea mare deasupra altarului.Biserica are formă de navă, având înălțimea până la baza turlelor de 6 m,iar până la cruci de 11 m. Pictura inițială a fost executată în tempera, iar în 1904 prin contribuția arendașului mănăstiresc Ioan Ionescu și a locuitorilor satului se reface,alternând stilul renascentist și cel mănăstiresc, de asemenea și între anii 1940-1944,1967,1978,1991-1995.După reparațiile importante din anii 1991-1995, altele generale s-au întreprins începând cu anul 2010, sub atenta coordonare a PC.Pr.Iftode George,constând în: schimbarea întregului ansamblu asterial, a tablei,a ferestrelor,refacerea saceagului, a sistemului pluvial, montarea unei noi pardoseli din granit, tencuirea exterioară a bisericii, montarea unei centrale termice pe lemne, a unui aer condiționat.Preoții slujitori cunoscuți: Pr.Dobre Bica, născut în 1838, Pr.Gheorghe Păunescu, Pr.Elefteria Vasile,Pr.Dobrițoiu Nicolae,Pr.Marius Trifu,Pr.Stănescu Constantin, Pr.Antonescu Aurelian, Pr.Baciu George și din 2006 până în prezent Pr.Iftode George Florian.
Se încarcă
0%
încărcat
Se încarcă
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...